Jednim klikom do zdrave krvi
Categories: Croatian, Health and well-being, Photo, TextINOVATIVNOST Tim programera s FOI-ja osmislio aplikaciju za spašavanje života
Voditelj tima Boris Tomaš za aplikaciju koju je razvio u suradnji s četvoricom studenata i koja povezuje darivatelje krvi s institucijama za prikupljanje, dobio je nagradu Ponos Hrvatske. Aplikacija je za sve korisnike besplatna
Tekst: Luka Brkić
Mi smo samo programeri, koji se trude učiniti ovaj svijet boljim mjestom – skromno govori Boris Tomaš, asistent na Fakultetu organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu i dobitnik nagrade Ponos Hrvatske za 2014. godinu, koja se svake godine dodjeljuje za hrabra i nesebična djela. Boris Tomaš osmislio je aplikaciju Kap života koja izravno povezuje darivatelje krvi s institucijama za prikupljanje te tako smanjuje mogućnost nestašice krvi, koja je nužno potrebna za spašavanje života.
OLAKŠANO DONIRANJE
Na ideju je došao tijekom boravka na Tajvanu, gdje je studirao i radio. Poželio je donirati krv, i nakon što je konačno našao mjesto gdje to može obaviti, imao je problema u komunikaciji jer su svi formulari bili na kineskom jeziku. Tada je prvi put pomislio da bi bilo dobro kada bi postojala aplikacija koja bi olakšala pronalaženje mjesta za darivanje krvi putem koje bi bio dostupan internacionalni obrazac za provjeru potencijalnih darivatelja. Nakon povratka u Varaždin, predvodeći tim s četvoricom studenata (Krunoslav Domić, Igor Rinkovec, Tomislav Jelčić i Armin Vrević), ideju je odlučio provesti u djelo.
Aplikacija je osmišljena kao open source aplikacija (svima dostupna besplatno). „Aplikacija funkcionira tako da se korisnici registriraju putem mobilnog uređaja tijekom donacije krvi. Jednom registriran, korisnik se prati u sustavu tako da se bilježe sve njegove donacije koje on sam u aplikaciji može pregledati“, pojašnjava Jelčić.
UVIJEK BESPLATNO
Boris Tomaš, u suradnji sa svojim studentima, izradio je i web-aplikaciju uz pomoć koje će institucije same voditi evidenciju o donacijama i zalihama krvi, a u slučaju potrebe pozivati darivatelje. Aplikaciju planiraju prevesti i na strane jezike kako bi bila dostupna bilo gdje u svijetu.
“Od samog smo se početka ‘zavjetovali’ da nitko nikada neće zaraditi kunu na projektu“, govori Boris Tomaš i ističe kako će projekt do kraja zadržati humanitarnu notu. Drago mu je da su to prepoznali i u udruzi Ponos Hrvatske koji, kako kaže, imaju otvorene oči i prate dobrotu drugih.
„Nagrada je jedan veliki pokazatelj koliko je naša ideja zaista dobra. Osim ideje prepoznata je i njena realizacija u obliku besplatne aplikacije za dobrobit našeg društva“, kazao je Tomaš te zaključio: „Zahvaljujući ovoj nagradi društvo zna što radimo. Naša je želja pomoći, spasiti ljudske živote, a opet mi nismo niti liječnici, niti GSS. Mi smo samo programeri.“
Korisnici se registriraju putem mobilnog ure- đaja tijekom donacije krvi. Jednom registriran, korisnik postaje praćen u sustavu tako da se bilježe sve njegove donacije. Uz to, i institucije će tako moći pozivati darivatelje krvi u slučaju nestašice
Korisnici se registriraju putem mobilnog ure- đaja tijekom donacije krvi. Jednom registriran, korisnik postaje praćen u sustavu tako da se bilježe sve njegove donacije. Uz to, i institucije će tako moći pozivati darivatelje krvi u slučaju nestašice